به بهانه چاپ دوم خاطرات اش در ایران

شنبه 1 مرداد‌ماه سال 1390 ساعت 04:08 ب.ظ

پیام دکتر جهانشاهلو (معاون پیشه وری) به پان ترکها

به بهانه چاپ دوم خاطرات اش در ایران

هم میهنان و به وی‍ژه جوانان ما که در آینده چه بسا سر راهشان چنین دام هایی گسترده خواهد شد، باید توجه کنند کارهای نادرست من و وهمکاران و همگامانم در برپایی حزب توده و فرقه دموکرات آذربایجان پی آمدهای شومی برای میهن مان به بار آورد و چه نوجوان هایی که سرمایه ارزنده و گران بهای میهن ما بودند را به کشتن داد و چه خانواده هایی را بی سر پرست و بی سر و سامان کرد.

ما که به گمان خود می خواستیم زندگی هم میهنان خود را بهبود بخشیم دانسته یا ندانسته آن ها را به سوی پرتگاه نیستی راندیم.

به دیگران کاری ندارم اما من در برابر سروش درون خود بسیار شرمنده ام.زیرا تنها آن شمار از خانواده ها نبودند که از حزب سازی و فرقه تراشی ما به دستور بیگانگان از میان رفتند بلکه مسیر زندگانی هزاران خانواده دیگر دگرگون شد و چه بسا آن ها در غبت و در میهن به خاک سیاه نشاند.

 

دکتر جهانشاهلو از یاران مرحوم تقی ارانی و عضو گروه 53 نفر بود. در سال 1324 سرپرست حزب توده در زنجان بود و از سوی حزب توده و شخص عبدالصمد کامبخش و با فشار روس ها مجبور شد به فرقه بپیوندد. او در بیشتر مذاکرات و وقایع مهم دوشادوش پیشه وری و در نهایت با خروج نیروهای ارتش سرخ از ایران و انحلال فرقه همراه با پیشه وری به شوروی گریخت.

او سال ها بعد با نوشتن خاطرات خود "ما و بیگانگان" به مسائل رخ داده در درون فرقه در یکسال قائله کذایی اشاره کرده و از گذشته خود ابراز ندامت نمود.

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo