نگاهی به کنش اجتماعی آذری ها و نسبت آن با هویت ملی

سه‌شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 10:32 ق.ظ
هنر آذربایجان و هویت ملی 

تابلو فرش تخت جمشید، اثر هنرمندان تبریزی

عمق ضمیر و آرمان ها و علایق مردم را می توان از هنر و هنر آفرینی هنرمندانش فهمید. هنرمند آذربایجان به چه می اندیشد و آرمانش چیست؟ 
نگاهی به هنرمندان آذری در عرصه نقاشی،خطاطی،موسیقی و آوازخوانی و فرشبافی بیاندازید. در میان هزاران خواننده و موسیقی ساز ایرانی به بینید چند تن از آن ها آذری هستند. از گوگوش تا داریوش اقبالی خواننده ها و موسیقی دان های زیادی وجود دارند که در میان مردم محوبیت کسب کرده اند و اعتباری دارند. این خواننده ها همه افرادی وطن پرست و ایران دوست به شمار می روند. زندگی خصوصی و تمایلات شخصی شان ارتباطی به ما ندارد، مهم این است که خیلی از افراد آن ها را دوست دارند و آن هم به عنوان یک آذربایجانی به ایران و هم میهنان خود عشق می ورزند و الگو جامعه اند. چند سال پیش بود که داریوش اقبالی آهنگی ساخت در خصوص آذبایجان و در آن به تقبیح پان ترکان و تجزیه طلبان خائن پرداخت. بزرگ ترین دشمن کسانی که خود را هویت طلب می دانند، آذربایجانی ها هستند. آذربایجانی حتی با تنفس خودش نشان می دهد که با ترک گرایی مخالف است و با تمام وجودش ایران و ایرانیت را دوست دارد.

در نوزوز نگاهی به مسافران نوروزی داشته باشید. در 12 روز نوروز و به ویژه در روزهای نخست آذربایجان از سکنه خالی می شود. مردم برای مسافرت به کدام شهرها می روند؟
بیشتر آذریها راهی شیراز می شوند و تا نوروز را در تخت جمشید بگذرانند. این یک سنت ملی که دست کم هر ایرانی یک بار در عمرش انجام می دهد،سپس مزار سعدی و حافظ و شاه چراغ و ... مشهد یکی دیگر از شهرهای بزرگی است که مردم به آن مسافرت می کنند. مرقد امام رضا، مقبره فردوسی،خیام ،عطار و... 
اصفهان  از دیگر مقصد های آذری ها است. نوع کنش اجتماعی و رفتاری روزمره را بنگرید. علاقه به ایران و بازشناسی مجدد ایران برای ما آذری ها بسیار مهم است.
نقش و نگارهای فرش تبریز را مشاهده کنید. همه فرش های برجسته تبریزی از یک چیز حکایت دارند: ایرانیت. تخت جمشید و اماکن ملی و باستانی کشورمان اولین ترجیح بافندگان تبریزی است. مادر در ایرانیم، ایران در ماست!
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo