X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

سیدجواد آب در خوابگه مورچگان ریخت

چهارشنبه 19 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 02:02 ب.ظ


مصاحبه صریح و گویای سیدجواد طباطبایی با مهرنامه چیزی بود که سال ها انتظارش را داشتیم. ایشان استاد بزرگی هستند که از گل های سر سبد روشنفکری ایران به شمار می روند. اگر چند روشنفکر برتر و معاصر ایران را بشماریم سیدجواد برترین آن ها است. برتری سیدجواد نسبت به سایرین در تولید اندیشه توسط وی توجیه می شود. بیشتر روشنفکران ما در واقع مترجم و مفسر آثار سایرین هستند و فاقد هر نوع منظومه فکری مشخصی می باشند. اما سیدجواد در عین حال نظریه پرداز نیز هست. این نظریه ها در کتاب های سیری بر انحطاط اندیشه سیاسی و مکتب تبریز قابل بازخوانی و رجوع است از این روست که سیدجواد را مغز متفکر و گل سرسبد روشنفکری می دانم.

اما سخنان سیدجواد طباطبایی در مهرنامه چه کسانی را هدف قرار می داد؟

سید جواد بارها از کلمه پان ترکیست استفاده کرده است. در سپهر سیاسی ایران پان ترک معنای نسبتا مشخصی دارد. این معنی در مورد افرادی صدق می کند که خود را آذربایجانی می دانند اما خواستار تدریس زبان ترکی از نوع ترکیه و باکو در مدارس ما،احتمالا خودمختاری، علاقه مندی به نمادهای جهان ترک مانند ماه و ستاره و گرگ خاکستری و ... می باشند و در راستای تاریخ سازی های جعلی سعی می کنند با مصادره افراد و شخصیت ها و یا روایت باژگونه از تاریخ هویت جعلی ایجاد نمایند. به این طیف از افراد پان ترکیست یا قومیت گرا گفته می شود.

سیدجواد نیز به درستی این افراد را نشانه رفته است. مثلا می گوید: «پان ترکیست ها حرف بی ربط زیاد می گویند و افسانه می بافند و چیزی از پیچیدگی های سیاسی نمی فهمند».

نگارنده قادر است دهها گزاره در خصوص حرف های بی ربط پان ترکیست بیاورد. از جمله ترکی اولین زبانی است که بشر به آن صحبت کرده است،زبان سفینه های فضایی ترکی است،ترکی سومین زبان قاعده مندی جهان است،مولوی،ابن سینا،زرتشت،اوستا،سومر،لولوبی ها،کردها،ارمنی ها و... در واقع تورک هستند و... درهمین اثنای واکنش نشان دادن به سیدجوا پان ترکیست ها حرف بی ربط زیاد زدند. سایت گوناز تی.وی از نطفه پاک و خون خالص صحبت کرد که حرفی کاملا بی ربط است.

همین پان ترکها خواستار تجزیه ایران هستند نشان می دهد که چیزی از پیچیدگی های سیاسی نمی دانند.

"پان ترکها بی شعور و بی سواد هستند". این نیز یک حقیقت است و آنقدر بدیهی است که شاید دیگر نیاز به اثبات نداشته بشد.. پان ترکیست ها واقعا انسان های بی شعور هستند. همه افراد به غیر از خود پان ترکان به این حقیقت اذعان دارند.

در خصوص سطح سواد و معلومات آنها نیز نیاز به صحبت نیست. تعداد نخبگان تحصیلکرده در میان این عده صفر است. اگر سری به سایت های پان ترکی بزنید و نگاهی به تیتر مطالب بیندازید، خواهید دید که در مورد چه مسائل سطحی و بی اهمیتی بحث میکنند و مانند چهل دزد بغداد بر سر و کله هم می زنند و در نهایت کار به دعوا و مرافعه نیز می کشد. طبعا این نشان از شعور بالا یا حتی فرزانگی ندارد.

اما همین گروه سعی می کنند موضوع را چنین جلوه دهند که گویی سیدجواد به کسی توهین کرده است. این نیز نشان از ضعف پان ترکان در پاسخ دهی به وی دارد. اگر دقت کرده باشید تا به امروز در پاسخ به صحبت های منطقی سیدجوادطباطبایی هیچ یک از پان ترکان جواب قانع کننده ای ارائه نداده اند و همگی با فحاشی و توهین مقابله کرده اند.

شیوه منطقی این است که جملات سیدجواد یک به یک آورده شود و برای یک جمله یا عبارت یک پاسخ ارائه گردد. مثلا کسی که مخالف این گزاره است :

کل منابع ادبی موجود آذری را می‌توان در دو ترم در دانشگاه برای پان‌ترکیست‌ها تدریس کرد.

باید به ما بگوید که در چند ترم می شود این ادبیات ترکی را تدریس کرد؟ و باید تعداد واحدهای مورد نظر را نیز با منابع درسی اش ذکر کند.

نباید فراموش کرد که سیدجواد در این مصاحبه گروهی از بیشعور ها، یعنی پان ترکها را هدف قرار داد. به این ترتیب کسانی که مدعی بودند ما پان نیستیم بلکه فعال مدنی هستیم با این مصاحبه خود را عیان کردند. در واقع هر کس نسبت به این مصاحبه واکنش نشان دهد پان ترکها است و خود را مخاطب گرفته است.

مسئله این است که سیدجواد خیلی ظریف و ساده بعد از سالها سکوت به قومیت گرایی پان ترکی حمله کرده است. عصبانیت پان ترکان از این است که می بینند کل بافته هایشان در این سالها از طریق یک مصاحبه دو صفحه ای استاد آذری به باد فنا رفته است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo